Vyberáte nový matrac? Nie je to niečo, čo robíme každý deň, a dá sa v tom stratiť. A pritom od nášho rozhodnutia závisí, ako budeme najbližšie roky spať. Vyzbrojte sa informáciami a vyberte si pohodlný matrac.
Pravdepodobne ste donedávna nevedeli, že existuje veľmi veľa absolútne odlišných matracov. Aký matrac si teda vybrať? Penový, latexový, pružinový alebo taštičkový?
Výber matraca môže byť náročný. Idete minúť väčšiu sumu peňazí na vec, ktorú budete používať roky každý deň. Chcete sa dobre rozhodnúť a neznášate marketingové kecy. Obávate sa, že kúpite zlý matrac. Alebo že ho zbytočne preplatíte.
Problém je i to, že veľa ľudí vyberá matrac zle. Sústredia sa na menej podstatné veci ako materiály v jadre a technológia výroby. Toto vedie ku kúpe nie práve najpohodlnejšieho matraca.
Aby sme vám pomohli vybrať dobrý matrac, pripravili sme tento obšírny a praktický návod. Čerpali sme z našich viac ako 4-ročných skúseností s predajom matracov a veríme, že vám ozrejmíme veľa vecí a vysvetlíme jednotlivé vlastnosti matracov.
Hoci sme e-shop, návod sme písali s maximálnou objektivitou. Píšeme v ňom aj o druhoch a výhodách produktov, ktoré sami v ponuke nemáme. Veríme, že oceníte naše úsilie.
Naozaj potrebujete nový matrac?
Nemá zmysel kupovať nový či nebodaj míňať vysoké sumy, ak nový matrac ani nepotrebujete. Najprv si ujasnite, či ho naozaj potrebujete.
Vek matraca
Ak má váš terajší matrac 6 až 12 rokov, je už vhodný čas začať sa obzerať po novom. Pre väčšinu ľudí je správny čas na výmenu vek matraca 8 až 10 rokov. Po dlhom čase používania vzniká nehygienické prostredie a matrac stráca svoje zdravotné kvality. Pre maximum komfortu v noci vymieňajte matrac vždy na konci jeho životnosti.
Preležaný matrac
Preležaniny najčastejšie spôsobujú materiály, z ktorých je váš matrac vyrobený. Ak nie sú kvalitné, rýchlo ho preležíte.
Matrac by sa mal otáčať 2- až 4-krát do roka (minimálne 2-krát), aby sme umožnili regeneráciu materiálov a predĺžili životnosť matraca. Ale veľa ľudí to nerobí, preto sa jedna strana opotrebuje rýchlejšie než druhá a skončia s hlbokou dierou uprostred matraca.
Ak je v strede vášho matraca priehlbina, odtlačok tela, aj keď na ňom neležíte alebo keď cítite pružiny, mali by ste si kúpiť nový. Dlhodobým spaním na takomto matraci si môžete spôsobiť zdravotné problémy (skoliózu, zosadanie chrbtice…). Pri takejto deformácii matraca sú plecia a bedrá vyššie ako chrbtica a kríže, a chrbtica sa formuje do tvaru písmena V”.
Urobte kontrolu matraca. Sú na ňom viditeľné známky opotrebovania? Sú na povrchu hrčky? Skĺzavate do priehlbiny v strede, keď si na ľahnete?
Je viditeľne prepadnutý? Vyzerá staro a opotrebovane? Sú na ňom odtlačky tela? Toto sú signály, že váš matrac je po životnosťti a môže vám spôsobovať nekvalitný spánok.
Pre stopercentnú istotu, že potrebujete nový matrac, vyskúšajte spánok na inom mieste. Ak sa vám lepšie spí v hotelovej izbe, u kamarátov alebo na gauči, príčinou je matrac.
Príliš tvrdý matrac
Podobne to funguje na príliš tvrdom matraci. Ak spíte na takomto type matraca, dlhodobým spaním si tiež môžete spôsobiť zdravotné problémy (skoliózu, vyskočenie platničky…). Pri takejto tvrdosti matraca, sú plecia a bedrá nižšie ako chrbtica a kríže, no a chrbtica sa akisto formuje do tvaru písmena “V ”(do opačnej strany, ako pri preležanom matraci).
Problém pri tvrdom matraci je, že matrac nedovolí bedrovému a ramennému kĺbu zapadnúť do matraca, aby sa chrbtica dostala do jednej roviny. Ďalší problém je, že kosti v kĺbe sa o seba trú, cez noc sa neregenerujú a netvorí sa v nich mazivo (kolagén). Dlhodobým spaním na takomto matraci si spôsobíte zdravotné problémy.
Bolí vás chrbát
Dnešné matrace vyrobené najmodernejšími technológiami dokážu viac než len slúžiť na kvalitné spanie. Zažívate ráno bolesť chrbtice, máte problém s vyskočenou platničkou, prípadne trpíte skoliózou? Na vine môže byť váš terajší matrac a mali by ste premýšľať o novom.
Možno ste nevedeli, že existujú aj strečujúce matrace, ktoré vám v noci počas spánku robia samy strečing a jemne naťahujú chrbticu a svalstvo.
Áno, naozaj: sú matrace, ktoré robia strečing chrbta v spánku a vedia tlmiť akútnu bolesť chrbta. Strečovací efekt je spôsobený prierezmi v jadre matraca. Majú úžasný efekt na zmiernenie bolestí chrbta a dostávajú vyskočené medzistavcové platničky na pôvodné miesto. Reč je o matracoch Magnistretch od talianskeho výrobcu, ktoré sú zdravotnou pomôckou 1. kategórie.
Nepohodlie v posteli
V posteli sa necítite pohodlne. Máte ťažkosti so spánkom. V noci sa budíte. Ráno ste unavenejší ako večer. Vyhýbate sa spaniu na súčasnom matraci. Alebo je to váš partner, kto sa stále otáča a budí vás zo spánku. Snažte sa vybrať kvalitnejšie matrace zamerané na komfort.
Zvýšenie kvality života
Spánok a matrac vnímajte ako investíciu na zvýšenie kvality života, produktivity v práci, energetickej hladiny počas dňa. Aj v tomto prípade si vyberte matrace, ktoré sú navrhnuté na zvýšenie kvality spánku. Vďaka nim sa vám bude dobre spať. Ráno sa zobudíte oddýchnutí a plní energie do nového dňa.
Nadmerné nočné potenie
Príliš sa v noci potíte? Ráno máte pyžamo prilepené na tele, bielizeň, vankúš a perina sú vlhké a nemáte pocit sviežosti po dobrom spánku. Tiež sa vám to stáva? Pre každého, kto tým trpí, je to veľký problém. Všetko toto sú signály, že je čas vymeniť súčasný matrac za nový.
Existujú matrace s extra silnými ventilačnými a chladiacimi schopnosťami, ktoré vlhkosť rýchlo odvedú do prostredia. Takto vie matrac pôsobiť proti poteniu.
Pozerajte sa na matrac ako na svojho spoločníka
Matrac nie sú ponožky, ktoré si vymieňame každý deň. Spánok je veľmi dôležitou súčasťou našej existencie. Na matrac sa pozerajte ako na spoločníka približne na 8 – 10 rokov svojho života.
Dobrý matrac patrí k najlepším investíciám, aké môžete urobiť. Vďaka nemu telo načerpá nové sily a vy budete plní energie, zlepší sa vaše zdravie, produktivita, zmiznú bolesti a budete sa cítiť lepšie.
Podľa čoho vyberať nový matrac?
Vyberte si nový matrac po posúdení týchto faktorov:
- 1 - Či matrac rieši váš problém so spánkom: pomôže vám matrac s tým, kvôli čomu ste začali hľadať nový?
- 2 - Referencie a odporúčania: čo hovoria na matrac, značku a e-shop vaši známi a iní nakupujúci?
- 3 - Tuhosť matraca: je pre vás lepší mäkký alebo tvrdý matrac?
- 4 - Hustota peny a životnosť: je vyrobený z pien s vysokou hustotou?
- 5 - Cena: aký je váš rozpočet a aký výkon očakávate?
- 6 - Rozmery: aký veľký matrac potrebujete?
- 7 - Materiál v jadre a technológia: z čoho a akou technológiou je vyrobený?
- 8 - Priedušnosť matraca: ako dobre cez matrac cirkuluje vzduch?
- 9 - Snímateľnosť a prateľnosť poťahu: takýto poťah by už dnes mal byť samozrejmosťou!
- 10 - Certifikáty: má matrac certifikáty, ktoré ho verifikujú?
Než si to prejdeme detailne, mali by ste vedieť, že nie vždy je treba dokonale zvážiť každý faktor. Relevantné pre vás môžu byť 2-3 a už podľa nich sa dá urobiť kvalifikované rozhodnutie. Nepodstatné body preskočte.
1 – Vyriešenie problému
Sústreďte sa na to, či matrac rieši váš problém, ktorý vás donútil začať hľadať nejaký nový. Tie dôvody najčastejšie sú, že sa v posteli necítite pohodlne, trápi vás alergia, bolí vás chrbát, príliš sa potíte a podobne. Kupujte matrac, ktorý vyrieši vašu potrebu. Toto je pri výbere matraca to najdôležitejšie.
Nový matrac vyberáme, keď sa nám na terajšom leží zle. Ale s dnešnou technológiou môže matrac plniť aj iný účel: tlmiť potenie, bojovať proti roztočom, pomáhať pri bolestiach chrbta, predchádzať syndrómu náhleho úmrtia a podobne.
Technológia výroby, dierovanie jadra “Rešeto”,, Aloe vera v poťahu, pena alebo latex a podobné technikálie sú najmenej podstatné. Zo skúseností vieme, že takéto veci nie sú rozhodujúce. Často sú to len také „oblbováky”, ktoré na niečo slúžia, ale hlavne na to, aby mohli napísať, že je tam veľa zón.
2 – Referencie a odporúčania od známych
Kvalitným rozhodovacím kritériom sú hodnotenia zákazníkov a vašich známych. Ak vám váš známy odporúča matrac alebo ajk sa doslova nájdete v nejakej referencii, možno ste práve našli matrac ako stvorený pre vás.
3 – Tuhosť matraca
Tuhosť matraca je pri jeho výbere rozhodujúca. Zvyčajne je to tá najdôležitejšia vec, od ktorej závisí kvalita spánku a zážitok s matracom.
Základné úrovne tuhosti pri väčšine predajcov sú: mäkký (1), stredne mäkký (2), prostredná tuhosť alebo mierne tuhý (3), stredne tuhý (4) a tuhý (5). Odporúčame rozhodovanie zjednodušiť na tvrdý alebo mäkký matrac. Uprednostnite to, čo bežne funguje: stredne tuhý alebo stredne mäkký. S najväčšou pravdepodobnosťou bude toto tá správna tuhosť.
Každý je iný a tuhosť je subjektívna. Vo všeobecnosti sa tvrdosť vyberá podľa telesnej hmotnosti človeka, osobných preferencií, polohy v spánku a veku.
Osobné preferencie: Ak radi spíte na tvrdšom, zvoľte si tvrdší matrac -– a naopak.
Telesná hmotnosť: Pre ľudí s vyššou hmotnosťou sú vhodné tvrdšie matrace a pre ľudí s nižšou hmotnosťou mäkšie matrace. Preto ženy radšej ležia na mäkkých matracoch a muži na tvrdších. Ale výnimky potvrdzujú pravidlo. :).
Poloha v spánku: Ak spávate na chrbte, zvoľte si tvrdší matrac. Pri spánku na boku je lepší mäkší matrac.
Veľa ľudí často mení polohu. Raz spia na chrbte a inokedy na boku a podobne. Potrebujete taký matrac, čo vyvoláva protitlak, ale nie príliš silný. Ako sa rozhodnúť? Vyberajte podľa tej polohy, v aktorej spávate najčastejšie. Ak sa neviete rozhodnúť, pozrite sa na ďalšie aspekty pri tuhosti.
Vek: Pre deti sú dobré stredne tvrdé matrace. Starší ľudia ocenia mäkšie matrace.
Bolesť chrbta: Pri bolestiach chrbta odporúčame ortopedické a strečujúce matrace.
4 -Hustota peny a životnosť
Hustota peny je dôležitá. Vyššia hustota znamená vyššiu životnosť matraca. Nepreleží sa, ale zostane pevný a pružný celé roky. Naopak – lacný matrac s nízkou hustotou pien sa rýchlo preleží, stratí tuhosť a začne kriviť chrbticu. (Hustota nijako nevplýva na tvrdosť.)
Preto odporúčame vyberať matrace s vysokou hustotou pien.
Všetci výrobcovia využívajú rovnaké materiály (PUR pena, VISCO pena, taštičky…), ale použité peny majú často nízku hustotu, preto informáciu o hustote peny radšej neuvádzajú. Priemerná hustota je 35 kg/m³. Podpriemerná hodnota je 28- – 30- – 32 kg/m³. Nadpriemer je 35 – 45 – 50 kg/m³. Vždy vyberajte matrac s aspoň priemernou hustotou pien.
5 – Cena a rozpočet
Prečo sú niektoré matrace drahšie ako iné?
Ide o kvalitu. Každý materiál a matrac je iný, pričom úmerne s kvalitou rastie i cena (ale nie je pravidlo, že drahý matrac musí byť kvalitný). Peny sú rôzne a ináč vyskladané, s rôznou hustotou a výškou. Môže tam byť viac lepšej peny, viac pružín, lepší poťah. Niektoré matrace majú hustotu peny 30 kg/m3 a niektoré až 50 kg/m3.
Koľko by som mal zaplatiť za matrac?
Suma, akú je človek ochotný zaplatiť za matrac, je každého osobná záležitosť. Treba si však uvedomiť, že spánok je dôležitou súčasťou vášho života. Kvalita spánku má priamy dopad na energiu počas dňa, zdravie, pracovnú produktivitu a kvalitu medziľudských vzťahov.
Nenechajte sa zlákať nízkou cenou. Ak kúpite akciový matrac za 100 eur v nejakom obchode, zistíte, že je vyrobený z priesvitnej PUR peny s veľmi nízkou hustotou, je vysoký 14 cm, nemá snímateľný poťah, nie je ventilačný, zaplesní sa a podobne. Elasticitu a komfort stratí do roka. A hneď môžete riešiť nový nákup.
Jednoducho lacný matrac nespĺňa potrebné kritériá na to, aby bol kvalitný -– či už použitými penami, alebo poťahom. Kvalitný materiál použitý v kvalitných matracoch sa cenou obísť nijako nedá.
Ako veľmi je pre vás dôležitý kvalitný spánok? Ako veľmi nenávidíte tú bolesť chrbta? Kúpu matraca vnímajte ako investíciu do seba. Investujte do kvality = investujte do seba.
Pozrime sa na nákup cez čísla. Matrac v hodnote 1000 eur deleno 365 dní = 2,74 eura na deň. Pri životnosti 5 rokov to je 0,54 eura na deň. Prijali by ste ponuku byť zdravší, eliminovať (utlmiť) zdravotné ťažkosti a vyhnúť sa rehabilitáciám za 54 centov denne?
Kvalitný matrac je lepšia a lacnejšia cesta za zdravím, ako platiť za rehabilitácie 20 eur/hodina/3x do týždňa len preto, že spíme na nekvalitnom matraci, ktorý nám spôsobuje bolesti a už ráno sa cítime hrozne. A potom sme nútení vyhľadať pomoc u špecialistu.
6- Rozmery matraca
(obrázok nejakého matraca s veľkosťami v cm)
Správny rozmer matraca je taký, ktorý je prispôsobený vašej výške. Ideálny matrac má mať dĺžku podľa základného vzorca: vaša výška + 20 cm. Štandardná šírka matraca je 80 alebo 90 cm, ale záleží len na vás, pre akú šírku matraca sa rozhodnete.
Ani pre výšku nie je univerzálne pravidlo. Nízke matrace bývajú príliš tvrdé a vysoké matrace zase mäkké, ale, samozrejme, nemusí to tak byť.
Musíte poznať rozmery svojej postele a byť si istí, že nový matrac do nej bude pasovať. Klasické rozmery matracov sú 80 x 200, 90 x 200, 100 x 200, 120 x 200, 140 x 200, 160 x 200, 180 x 200, 200 x 200. Atypickejšie rozmery sú 140 x 185, 110 x 180, 185 x 90, 185 x 75. Rozmery detských matracov do postieľky pre bábätká a dojčatá sú 60 x 120 a 70 x 140.
Ak máte atypický rozmer matraca a postele, máte tri možnosti. Pokúsiť sa nájsť matrac atypických rozmerov v e-shope (nemusí sa podariť). Dať si vyrobiť matrac na mieru. Vymeniť posteľ aj matrac. V našom e-shope túto možnosť máte, napíšte nám mail a my vám obratom pošleme cenu vášho atypického matraca.
7 – Materiál jadra a technológia výroby
Materiály a výrobná technológia zohrávajú menšiu úlohu v rozhodovaní o matraci, nno niekedy to môže byť prospešné. Preto sa na to pozrieme. Ak vás to nezaujíma, kapitolu preskočte.
Najstaršie známe matrace boli vyplnené vrstvami trávnatých listnatých rastlín a aromatickými listami, ktoré ho chránili pred škodcami. Dnešné matrace sa riadia rovnakou koncepciou vrstvenia (hoci výplne sú komplikovanejšie) a delia sa na penové (viac typov), taštičkové, hybridné a matrace so zabudovaným roštom.
Penové matrace
Penové matrace sú vyrobené z peny, ktorá sa prispôsobuje tvaru tela a „obalí“ vás. Poskytujú vysokú oporu chrbtici a vysoký komfort. Sú nadpriemerne odolné proti roztočom a baktériám.
Existuje niekoľko typov penových matracov. Prečítajte si o nich.
PUR pena (molitan) je lacný a najzákladnejší typ penového materiálu v matracoch. Používa sa v matracoch, čalúneniach nábytku a izoláciách. Je menej elastická, teplo vracia späť a zahrieva, kvôli čomu sa spiaci viac potí. Odporúčame uprednostniť komfortnejšie peny.
Studená pena je pena s veľkými pórmi, vďaka čomu má vynikajúce ventilačné schopnosti a dobre odvádza teplo. Vyniká elasticitou, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Ak sa kombinuje s iným materiálom (najčastejšie s pamäťovou penou), docieli sa dobrá opora tela a chrbtice.
Matrace bežne obsahujú viac druhov materiálov. Aj keď sú dva materiály nad sebou, tak spolupracujú. Jeden matrac bude mäkší a iný tvrdší, ale len o kúsok. Možno sú medzi niektorými matracmi milimetrové rozdiely, ale hneď sa na nich ľuďom leží lepšie.
Pamäťová alebo lenivá pena sa prispôsobuje telu v akejkoľvek polohe a „obalí“ vás. To obmedzuje protitlak na svaly a za noc sa otočíte až 3x menej v porovnaní s obyčajným matracom. Pena je mäkučká a nesmierne komfortná. Tým pamäťová pena prispieva pokojnejšiemu spánku.
Jadrá latexových matracov sú vzdušné a odolné proti baktériám a plesniam, a preto majú výnimočne dlhú životnosť. Vyrábajú sa zo zmesi syntetického a prírodného latexu. V spánku je chrbtica v prirodzenej polohe. Sú vzdušné, mäkké a mimoriadne pružné.
Nevýhodou však je, že latexový materiál sa po pár rokoch začne drobiť a premieňať na prach, ktorý potom dýchame…
Gélové matrace sú matrace s gélom na vrchnej strane, prípadne je vrstva gélu všitá do poťahu. Gél má niekoľko výhod. „Obalí“ vás, vytvaruje sa presne podľa tlaku tela a telu dodá oporu. Gél má skvelé termoregulačné schopnosti a odvádza prebytočné teplo a do okolia. Plusom sú aj hygienické vlastnosti – roztoče a baktérie nemajú šancu.
Pružinové matrace
Klasické pružinové matrace sú vyrobené z jednoduchých oceľových pružín, ktoré sú spojené do jedného pružinového bloku. Vďaka tomu sa tlak rozloží medzi viac pružín a matrac je rovnako tvrdý počas celého času užívania.
Sú veľmi trvácne a zvyčajne veľmi až extra tvrdé, a chrbtici poskytujú mimoriadnu oporu. Nazývajú sa aj bonellové matrace.
Taštičkové matrace
Taštičkové matrace sú pružinové matrace 2. generácie. Kedysi veľmi obľúbené pružinové matrace sa dočkali moderných úprav a zmien, vďaka ktorým sa znovu stali populárnymi.
Na rozdiel od pružinových, kde sú pružiny pospájané do jedného pružinového bloku, taštičkové obsahujú veľa samostatných pružín zašitých v malých textilných kapsách -– taštičkách. Každá taštička pruží samostatne.
Výhodou potom je, že taštičkový matrace je pružný, pevný, nezničí a nepreleží sa hneď, je priedušný a odolný proti roztočom.
Hybridné matrace
Hybridné matrace sú matrace, v ktorých sú použité dva výrazne odlišné typy materiálov. Pružiny a pena. Pružiny a gél. Gél a pena. Najčastejšie hore pamäťová pena a dole taštičky. Hybridy sú menej obľúbené, ale existujú ľudia, ktorí takéto matrace milujú.
Matrace so zabudovaným roštom
Ešte atypickejšíie ako hybridy sú matrace, ktoré majú vnútri zabudovaný rošt. Považujú sa za ortopedické matrace, pretože os chrbtice zostáva rovná, pri ležaní na chrbte ste vo fyziologicky zakrivenom tvare. Rošt obklopený vrstvami peny podopiera telo, udržiava ho v neutrálnej pozícii a chrbticu v správnom tvare.
Vodné matrace
Vodný matrac obsahuje podlhovasté „hadice“ naplnené vodou a obalené v nepriepustnej pene. Sú vyrobené zo špeciálneho materiálu a pri bežnom používaní matrac nepraskne. Bezpečnostná fólia na matraci zachytí vodu vnútri. Vodu nie je nutné dopĺňať.
Vodné matrace sa na slovenskom trhu začali predávať asi pred 15 rokmi. Už nie sú tým, čo boli. Prešli si veľkým vývojom a dnes ponúkajú kvalitný spánok. Človek má pocit, ako keby sa vznášal. Vodu necítiť.
8 – Priedušnosť matraca
Matrac by mal byť priedušný. Ideálne, ak bude jeho jadro upravené najmodernejšou technológiou REŠETO, ktorá ho predieruje, vytvára zónovania a zvyšuje priedušnosť.
Takýto matrac je dokonale odvetrávaný a spĺňa najnáročnejšie hygienické požiadavky, čo je dôležité hlavne pre alergikov.
Protialergický matrac by mal vypúšťať vlhkosť do okolitého prostredia a bojovať proti roztočom. Pre maximálnu priedušnosť položte matrac na lamelový rošt.
9 – Snímateľný a prateľný poťah
Poťah je dôležitý, pretože absorbuje vlhkosť a zabraňuje preniknutiu nečistôt do jadra matraca. Problém však je, že v ňom zostávajú vypotené soli a kožný tuk. Preto ho treba pravidelne prať.
Mali by ste si teda vyberať matrac, ku ktorému je prateľný a snímateľný poťah. Snímateľný znamená, že sa dá odobrať. Ideálne je, keď sa dá odobrať iba polovica poťahu, lebo vtedy sa dá matrac normálne používať.
10 – Certifikáty
Zistite, či má matrac certifikáty. Certifikáty sú dôležitý faktor dôveryhodnosti v to, že matrac je schopný splniť to, čo predajca sľubuje – a že naplní vaše očakávania. Ak môžete, uprednostnite certifikovaný pred necertifikovaným.
Nakupujte v predajni, ak…
Nakupujte v kamennej predajni, ak si chcete vyberať z čo najväčšej ponuky, vyskúšať ich čo najviac a ležať na matraci, než si ho kúpite. To je výhoda. Je dôležité matrac vyskúšať.
Nevýhoda je, že je to časovo náročné, nie všetky predajne zabezpečujú prepravu a nezískate garanciu vrátenia peňazí bez udania dôvodu. To, že nemáte garanciu, znamená, že pri nákupe v predajni podstupujete vysoké riziko.
Veľká chyba pri výbere matraca v predajni je pokúšať sa rýchlo vyskúšať čo najviac matracov. Ak plánujete zainvestovať do matraca, dajte tomu čas a skúšajte nejaký aspoň 5 – 10 minút. Uistite sa, že necítite bolesť ani silný protitlak.
Ak sa na ňom necítite pohodlne v okamihu, keď si ľahnete, nemali by ste si ho kúpiť, aj keď si myslíte, že sa to časom zmení. Odporúčame taký, ktorý vás v prvom momente zaskočí svojím komfortom.
Chceli by ste si vyskúšať matrace? Pozývame vás do našej predajne v Bratislave na Peknej ceste 5 (Rača).
Nakupujte online, ak…
Online nakupovanie je alternatíva pre ľudí, ktorí neznášajú vyberanie z veľkého množstva. V e-shope nie je dotieravý predajca, s ktorým treba komunikovať. Matrace objednané online prídu až k vám domov, doprava je často bezplatná a je tam garancia vrátenia peňazí – v kamennej predajni nie je. Takže čelíte iba minimálnemu riziku a matrac viete kedykoľvek vrátiť. Toto sú výhody.
Veľká nevýhoda je jedine to, že matrac nevyskúšate osobne. Spoliehajte sa na referencie a odporúčania známych, prípadne navštívte štúdio a potom ho objednajte cez internet.
Je jasné, že vyberať matrac iba online je ťažké. Ak sa vám na ňom bude spať zle, neváhajte využiť možnosť vrátenia tovaru a peňazí bez udania dôvodu.
Ďalšie otázky, ktoré si možno kladiete
Budete na matraci ležať vy aj váš partner? Zo skúseností vieme, že kúpa matraca do manželskej postele a pre páry býva to najťažšie. Musíte napasovať jeden matrac pre obidvoch, pričom máte iné váhy, preferencie tuhosti, spánkové polohy.
Aké sú možnosti?
- Kúpite dva menšie a rozdielne matrace.
- Môžete to nechať na manželku, lebo má vždy pravdu. ☺
- Dáte si vyrobiť matrac na mieru. Bude to kompromis, ale každý z vás dostane väčšinu z toho, čo chce.
- Kúpite matrac s duálnym komfortom pre pár
Do manželskej postele s rozmermi 180 x 200 môžete zakúpiť dva matrace 90 x 200 s inou tuhosťou a vlastnosťami. Pod väčšie matrace vždy odporúčame vybrať dva rošty namiesto jedného, pretože tlak na jeden rošt býva taký veľký, že sa zlomí.
Na trhu sú matrace, ktoré sú zložené z dvoch samostatných jadier v jednom poťahu, volá sa to „duálny komfort“. Každý partner si preto vie zvoliť svoju tuhosť matraca a pritom nemať v strede postele dieru. Dosiahnete to rozopnutím poťahu, otočením jadra do požadovanej tuhosti a znovu zapnutím poťahu.
Duálny komfort je skvelý pre páry s odlišnými požiadavkami na tuhosť. Stačí rozopnúť poťah a nastaviť správnu tuhosť. Váš partner môže mať na svojej strane inú tvrdosť. Predel necítiť.
Ak vás duálny komfort zaujal, v našej ponuke máme takéto matrace, napr. Comfort Deluxe Dual 9.
Telo sa musí adaptovať. Nezľaknite sa, ak prvá noc na novom matraci nebude príjemná. Telo si zvykne na nový matrac medzi 10. – 20. dňom používania. Ak budete mať aj po tomto čase zlý spánok, neváhajte matrac vymeniť.
Vyslovene anti-alergický matrac odpudzujúci roztoče neexistuje. Sú matrace a poťahy, ktoré sú lepšie pre alergikov. Ide o matrace vyrobené z pien s vyšším antibakteriálnym efektom, obsahujú strieborné čiastočky a majú dierované jadro, ktoré zlepšuje priedušnosť a odvetrávanie. Poťahy pre alergikov znižujú vlhkosť, čím vytvárajú prostredie, v ktorom roztoče neprežijú. Toto spĺňa aj matrac Blue Medic.
Pre alergikov je najdôležitejšie to, s čím sú v priamom kontakte – poťah, vankúš, perina a posteľná bielizeň. Hlavne tieto veci majú byť protialergické a pravidelne čistené.
Pri matracoch do detských postieľok sú dôležité tri veci. Matrac poskytuje rýchlo sa vyvíjajúcej sa detskej chrbtici oporu. Pre dieťa by nikdy nemal byť príliš krátky, pretože potom vzniká isté riziko nesprávneho vývinu chrbtice.
Druhým kritériom je tvrdosť. Mäkký matrac rozhodne nie je vhodný pre deti. Detská chrbtica sa potom neprirodzene ohýba, čo spôsobuje nesprávny vývoj až deformácie, ktoré sa môžu s dieťaťom vliescť celý život. Deti by mali ležať na tvrdých matracoch.
Tretí a najdôležitejší faktor je ochrana proti syndrómu náhleho úmrtia. Je to hrozná diagnóza, ktorú lekári stanovia, žiaľ, až keď je neskoro. Našťastie sa mu dá predchádzať: cez hyperpriedušné matrace vie dieťatko dýchať, aj keď do matraca v spánku na bruchu zaborí hlavičku.
Poťah hrá v spaní dôležitú úlohu. Hoci na matraci máte plachtu, je to práve poťah, ktorý oddeľuje ľudské telo od jadra matraca. Plní niekoľko funkcií.
Absorbuje vlhkosť: keďže sa človek v noci potí, je to práve poťah, ktorý ako prvý absorbuje vlhkosť. Následne ju prepúšťa do matraca.
Zabraňuje preniknutiu nečistôt do jadra matraca: práve poťah je styčnou plochou, ktorá chráni matrac pred nečistotami. Z absorbovanej vlhkosti v ňom zostávajú vypotené soli a kožný tuk. Preto ho treba pravidelne prať.
Prímesami poťahových látok sú outlast, Aloe vera, sója, bambus, biobavlna, viskóza, nanočastice striebra či jojoba. Nenechajte sa zlákať na poťah s Aloe vera. Tieto prímesi nie sú v ničom unikátne, obsahuje ich prakticky každý moderný poťah.
Je to jednoduché. Buď ručne – zatlačíte do obidvoch strán a pocítite, ktorá je pevnejšia. Alebo si ľahnite na obidve strany a porovnajte, ako sa na nich leží.
Keď zainvestujete do matraca, občasnou údržbou predĺžite životnosť a funkčnosť svojho produktu. Oplatí sa to – najmä ak si vyberiete drahší matrac.
Snímateľný poťah sa dá odobrať a vyprať (podľa štítku, väčšinou na 30 stupňov) alebo odniesť do čistiarne, ak nejde vyčistiť. Skvelé sú deliteľné poťahy, lebo schnú rýchlejšie a vy môžete používať druhú časť matraca. Pred prvým praním a čistením odporúčame prečítať si informácie na štítkoch matraca.
Ak nemáte snímateľný poťah, nezúfajte. Škvrny, fľaky a špina sa dajú odstrániť bielou vlhkou handričkou namydlenou neutrálnym mydlom. Na dočistenie použite čistú vodu. Hlavne si dajte pozor, aby ste čistili iba na povrchu a nepremočili látku.
Matrac môžu znečistiť plesne, roztoče, nápoje, mastnoty, krv, pot a iné telesné tekutiny. Výsledkom sú fľakaté matrace. Škvrny musíte odstrániť čo najrýchlejšie, inak zaschnú a „zažerú“ sa do látky. Nie vždy to však ide a celkom dobre sa dajú vyčistiť aj staré škvrny, len to trvá dlhšie.
Chránič matraca je ochranná vrstva medzi plachtou a matracom. Tým sa matrac chráni pred znečistením a poškodením a predlžuje sa jeho životnosť. Kedysi sme o nich ani nechyrovali. Dnes sa stávajú bežnou výbavou slovenských domácností.
Stačí chvíľka nepozornosti a obsah šálky môže skončiť v perinách, odkiaľ ľahko pretečie až do hĺbky matraca. Pred týmto vás ochráni chránič matraca. Má gumené úchyty, ktorými sa zachytí o okraj matraca, aby sa chránič nekrčil a nekĺzal, a je jednoduchý na údržbu.
Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Rovnako ako iné produkty, aj matrac sa opotrebováva. Matrace sa v životnosti výrazne líšia. Môže to byť 2 – 6 rokov, ale aj 15. Navyše poznáme dva druhy životnosti.
Hygienická životnosť: Do matraca vypotíme veľké množstvo tekutín. V teplom a vlhkom prostredí sa darí roztočom, baktériám a plesniam.
Životnosť penových matracov sa predlžuje tak, že sa do nich pridajú vrstvy kokosového vlákna, ktoré pomáhajú odvetrávať vlhkosť. Ide o tzv. “kokosový matrac”.
Mechanická životnosť: Na matraci sa vytvárajú preležaniny, stráca svoju pružnosť a jeho životnosť sa končí. Kvalitné matrace vydržia aj niekoľko rokov vo výbornom stave.
Dlhodobo sa stretávame s poverou, že tvrdší matrac má dlhšiu životnosť a mäkší matrac vydrží kratšie. Je to mýtus. Životnosť matraca nezávisí od tuhosti, ale od technológie výroby.
Ak ste svoj terajší matrac kúpili pred viac než ôsmimi rokmi, staráte sa oň dostatočne a záruka na jadro je 15 rokov, tak ho nemusíte po 8 rokoch vyhadzovať. 🙂 Ale ak ste si vedomí, že ste matracu za 8 rokov veľa pozornosti nevenovali, tak vám odporúčame kúpiť si nový.
Nosnosť matraca je údaj, ktorý hovorí, akú maximálnu hmotnosť matrac unesie pri zachovaní svojich vlastností a bežnej životnosti. Ak matrac zaťažíte viac, než je jeho nosnosť, matracu hrozí poškodenie. Preto treba nosnosť rešpektovať.
Častá otázka zákazníkov je táto: Manžel má 120 kg. Je maximálna nosnosť taká dôležitá?
Áno, je. Ak si ťažší človek ľahne na matrac s nízkou maximálnou nosnosťou, má to dva následky. Jeho telo nebude mať dostatočnú oporu. Matrac je nadmerne zaťažovaný, kvôli čomu sa skracuje jeho životnosť. Navyše sa na ňom nebude dobre spať a riskujete napr. skoliózu. Neprejaví sa to za pol roka, za rok, ale prejaví sa to a potom bude mať človek veľké problémy s chrbticou.
Kvalitu spánku ovplyvňuje aj vankúš, perina a obliečky. Vankúš podopiera hlavu a musí odolávať jej tlaku, pričom hlava niekedy váži až 5 kg. Mal by byť vyrobený z kvalitných, hygienických materiálov a umožniť ležiacemu uložiť hlavu anatomicky správne.
Na spánok má vplyv aj posteľná bielizeň a perina. Ak chcete dobre spať, myslite aj na toto.
Tretinu života prespíme. A ležíme práve na matraci, nie na posteli ani na rošte. To znamená, že matrac tvorí základ spania. Čiže aj ľudia robia chybu, že si kúpia drahú posteľ, ale do matraca už neinvestujú. Kúpia si doslova akýkoľvek.
My im radíme, nech radšej investujú do matraca, lebo posteľ je iba rám, ktorý ten matrac drží. Teda dizajnový doplnok do spálne. Kvalitné spanie robí až kvalitný matrac.
Keď si kupujete nový matrac, často k nemu treba dokúpiť aj nový rošt. Niekedy áno, inokedy nie. K penovému matracu je vždy nutný lamelový rošt, aby dýchal. Položenie na starý rošt môže znížiť jeho účinnosť a ventilačné schopnosti. Matrace dierované technológiou Rešeto budú účinné na 100 percent, len ak budú na lamelovom rošte.
Kvalitu spánku určuje z 80 % matrac a z 20 % rošt. Rošt dotvára celkový dojem zo spánku. Od neho závisí, ako precítite matrac. Či bude o štipku tvrdší alebo mäkší. Výber roštu do postele závisí od toho, či radšej spíte na mäkšom alebo tvrdšom podklade. Kúpte si rošt z našej ponuky. Obidva rošty sú masívne a z bukového dreva, nie drevotriesky.
Ak radi spíte na mäkšom, vyberte si lamelový rošt Bärige T5. Ak preferujete tuhosť, tak potom odporúčame pevný rošt Wooden fix.
Tipy na skvelé matrace z našej ponuky
Ak chcete dobre spať a neminúť veľa peňazí…
Vyskúšajte stredne tvrdý matrac na lepší spánok. Doprajte si výdatný spánok a prebúdzajte sa plní energie.
Ak chcete dobre spať a máte vysoký rozpočet…
Doprajte si prvotriedny matrac, na ktorom sa výborne spí. Na matraci Comfort 9 budete mať kvalitný odpočinok a skvelé vstávanie.
Ak vás bolí chrbát…
Proti bolestiam chrbta odporúčame ortopedický matrac Magnistretch, ktorý robí v spánku strečing. Matrac v spánku strečuje chrbát. Preťahuje a uvoľňuje chrbticu, regeneruje medzilopatkové platničky, chrbtové svalstvo a uvoľňuje zablokované nervy.
Ak hľadáte matrac pre dieťatko…
Pozrite si matrac Fiaba 5 Plus. Je pre bábätká a deti do 3 rokov. Jeho najväčšou výhodou je, že predchádza syndrómu náhleho úmrtia. Cez hyperpriedušný materiál bude vaše dieťatko môcť dýchať aj s hlavičkou zaborenou do matraca.
Ak sa v noci príliš potíte…
Proti nadmernému nočnému poteniu ponúkame Magnigel 9. Vďaka špeciálnej pene utlmí nočné potenie a vy sa prestanete prebúdzať spotenýí a mokrí.
Ak ste alergik a trápia vás roztoče…
Pre alergikov je ideálny antibakteriálny matrac Blue Medic, Blue Medic VISCO s poťahom proti roztočom. Pena obsahuje mikroskopické čiastočky striebra. Jadro je dierované a vďaka tomu matrac dýcha.